46-200 Kluczbork, ul. Marii Sklodowskiej - Curie 13, tel./fax. 77 418 25 46, 77 418 22 97, e-mail: zsp1kluczbork@wp.pl
channel1.jpgchannel2.jpg

Szkolny Klub Europejski "My w Europie"

Szkolny Klub Europejski "My w Europie"

Opiekun: mgr inż. Przemysław Ziółkowski

 

Program „Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS)”

Celem programu jest upewnienie się, że młodzi ludzie mają świadomość swoich możliwości działania w kontekście integracji europejskiej oraz rozumieją znaczenie głosowania w wyborach europejskich w 2019 r.

           Szkoły biorące udział w programie będą miały do wykonania następujące zadania obowiązkowe:
• założenie szkolnego punktu informacyjnego poświęconego Europie, Unii Europejskiej oraz instytucjom europejskim. Zadaniem zarówno starszych i młodszych ambasadorów będzie zadbanie o jego bieżącą działalność.

• organizację działań poświęconych bieżącej legislacji Parlamentu Europejskiego lub innym istotnym kwestiom europejskim.

• wykorzystanie otrzymanych materiałów dydaktycznych, scenariuszy lekcji europejskich w czasie zajęć lekcyjnych i podczas specjalnych spotkań dla szczególnie zainteresowanych uczniów.

• organizację na terenie szkoły lub poza nią wydarzenia pod hasłem "Dzień Europy”. Celem wydarzenia będzie zwiększenie wiedzy uczniów dotyczącej integracji europejskiej i roli Parlamentu Europejskiego.

         Poza tym, szkoły mogą angażować się w wiele działań fakultatywnych, może to być np. współpraca z posłami do Parlamentu Europejskiego.

 

Szkoła, która z powodzeniem zakończy swój udział w programie, otrzyma tytuł "Szkoły Ambasadora Parlamentu Europejskiego".

 

Dnia 06.11.2015 odbył się "Dzień Europejski" organizowany z okazji święta patronki naszej szkoły. Uczniowie jak zwykle wykazali się wyobraźnią i twórczością.

                 

  

 

 

 

Do naszego Szkolnego Klubu Europejskiego dołączyli nowi członkowie. Oto nasz skład w roku szkolnym 2015/2016.

 

      

 

 

W dniu 06.06.2014r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego " My w Europie" mieli zaszczyt wziąć udział w debacie na temat trudności, postępów a także dalszych planów naszych klubów europejskich w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego.
Przeprowadzono także wywiad w RMF Maxxx z naszymi klubowiczami: Kristiną Gładys i Piotrem Patela.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

EUROPEJSKI UNIWERSYTET LATAJĄCY W ZSP 1 !!

28 maja nasza szkoła była scenerią kolejnego spotkania ekspertów z młodzieżą w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego. 

Na spotkanie z członkami Szkolnego Klubu Europejskiego „My w Europie” oraz pozostałymi uczniami (kl. III TE, III  TGO,I TE) zainteresowanych sprawami UE przyjechali aż z Warszawy Anna Radwan- działaczka społeczna, prezes zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz dr Jerzy Wojciechowski- wykładowca uniwersytecki, ceniony ekspert zakresie integracji europejskiej. Zaprosilismy także  przedstawicieli Europe Direct Opole.

Dr Wojciechowski w bardzo ciekawy i obrazowy sposób przekonywał uczestników, że Unia oraz Parlament Europejski to nie jest coś dalekiego, odległego od nich, że to oni są Unią Europejską, że ma ona bezpośredni wpływ na wiele obszarów ich codziennego życia. Pani Anna Radwan podzieliła się  z uczniami swoją wiedzą na temat możliwości, jakie stwarza młodzieży wspólny rynek w zakresie kształtowania własnego rozwoju i zdobywania życiowego doświadczenia, edukacji i pracy.

 

Artykuł poświecony spotkaniu w ramach projektu Europejski Uniwersytet Latający możemy przeczytać pod poniższym linkiem, na stronie CEO.

http://www.ceo.org.pl/pl/mamyprawo/news/my-w-europie-czyli-w-kluczborku

 

 

 

 

10 LAT w Unii Europejskiej

 

Dzień Europejski 9 maja obchodziliśmy  na rynku kluczborskim. Happening "Europa na językach" przygotowała młodzież ZSO i ZSP Nr1. Dopisali liczni goście i pogoda tez:)
Oto atrakcje, które czekały na osoby, z którymi spotkaliśmy się podczas happeningu:
-Oda do radości
-Taniec belgijski
-Barwne hasła i stroje uczestników
-Malowanie twarzy
-Wyniki konkursu plastycznego i fotograficznego „Jak fundusze europejskie zmieniły Kluczbork i okolice”
-Zmagania sportowe
-Quiz 10 lat Polski w Unii Europejskiej z nagrodami
-Bufet europejskich specjałów
-informatory i ciekawostki o UE
  

9 maja - DZIEŃ EUROPYPo raz kolejny Nasz Klub Europejski organizuje happening na kluczborskim rynku . W piątek 9 maja świętujemy Dzień Europy - przygotowaliśmy z tej okazji wiele ciekawych atrakcji i zapraszamy wszystkich do udziału ! ;) Akcja rozpoczyna się o godz 11 :00 . Do zobaczenia  i miłej zabawy !

 

 

" Nasi w Europie ! "  SKE w Telewizji Polskiej !

 

 

Uczniowie SKE "My w Europie"  podczas zeszłorocznej akcji "Gra miejska" (styczeń 2013) napisali petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznawanie kwalifikacji zawodowych uczniów w całej Unii. Petycja byłą jednym z zadań dla uczniów, dlatego wielkie było nasze zdziwienie gdy dostaliśmy odpowiedź z której wynika,iż petycją i problemem w niej zawartym zajmie się Komisja Europejska !!!!

 

O sukcesie naszego SKE TVP Opole nakręciła reportaż, który można zobaczyć w poniższym filmiku ;)

 

 

 http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/roznosci/nasi-w-europie/14359732#.UyC5-BJZn_I.email

 

 

 

 

VII Konkurs Wiedzy Europejskiej

 

Już po raz VIII z inicjatywy nauczyciela Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. M.Skłodowskiej-Curie w Kluczborku Pana Przemysława Ziółkowskiego odbył się Konkurs Wiedzy o UE, którego patronat objęła Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg. Jest on skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a hasło tej edycji brzmiało „10 lat Polski w UE”. Uczniowie ze szkół Kluczborka, Olesna, Wołczyna i Praszki rywalizowali o główną nagrodę ufundowaną przez Panią Poseł – multimedialny kurs języka francuskiego. Najlepszą wiedzą wykazał się Mateusz Pawełczyk z ZSEiO w Oleśnie i to on zdobył główną nagrodę a miejsca drugie i trzecie przypadły odpowiednio Oldze Grojek i Marii Mateji z ZSP Nr 1 w Praszce. Wyróżnienie zdobyła Kristina Gładys z ZSP Nr 1 w Kluczborku. Konkurs stał na wysokim poziomie i już na stałe wkomponował się w plan pracy szkół a uczniowie dopytują się o termin kolejnej edycji! Ze względu na tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego pani Poseł nie mogła ufundować – jak to miało do tej pory miejsce – nagrody w postaci wyjazdu do PE w Strasburgu.

 

 

 

 

Euromaniacy w Brukseli !!!

 

W dniach 21-25 listopada 2013r. uczniowie SKE „My w Europie” – Karina Haik, Piotr Petela, Kinga Lipczak i Martyna Sowieja wraz z opiekunem Przemysławem Ziółkowskim odwiedzili Brukselę. Wycieczka do stolicy Unii Europejskiej była główną nagrodą w konkursie wiedzy o Funduszach Europejskich „Euromania”.

Mieliśmy okazję odwiedzić Parlament Europejski i Komisję Europejską oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat pracy i roli tych instytucji w strukturach Unii Europejskiej. Dodatkowymi atrakcjami było zwiedzanie Parlamentarium i Atomium – miejsc obowiązkowych na turystycznej mapie Brukseli oraz pole pod Waterloo, gdzie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata, w której starły się wojska Napoleona z wojskami koalicji, którymi dowodził brytyjski Książę Wellington. Uczniowie miała też okazję zobaczyć najpiękniejsze miejsca, ulice i zabytki stolicy Belgi pod opieką lokalnego przewodnika. Te kilka wspólnie spędzonych razem z innymi uczestnikami dni było wyjątkowym przeżyciem i niecodzienną formą edukacji.

 

 

 

 

Najlepsi w województwie jadą do Brukseli !

W dniu 11.10.2013 roku w Nysie rozstrzygnięty został finał konkursu „Euromania” z wiedzy o Funduszach Europejskich i Unii Europejskiej. Najlepsi w województwie opolskim okazali się uczniowie z naszej szkoły: Martyna Sowieja, Kristina Gładys, Karina Haik, Kinga Lipczak oraz Piotr Patela . Pojadą oni wraz z opiekunem mgr inż. Przemysławem Ziółkowskim na wycieczkę do Brukseli. Drugie miejsce zajęła drużyna Technikum Handlowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, a na trzeciej pozycji uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące Carolinum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nysie.Cieszymy się bardzo i jesteśmy dumni z naszych reprezentantów ;)

 

 

 

Wizyta Parlamentarna w Brukseli na zaproszenie Pani Poseł do PE Lidii Geringer de Oedenberg.

 

 

Uczennica  klasy III TE - Kristina Gładys reprezentowała naszą szkołę wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli w dniach 25-28.08.2013  . Wizyta odbyła się  wramach nagrody głównej w VII Konkursie wiedzy o UE pod patronatem Pani Poseł do PE Lidii Geringer de Oedenberg, wygranym w kwietniu w naszej szkole.
Wraz z innymi laureatami konkursów, miała wyjątkową okazję do zapoznania się z działalnością instytucji unijnych - w Parlamencie Europejskim Lidia Geringer de Oedenberg opowiadała o pracach deputowanych oraz jak eurodeputowani osiągają kompromis pomimo różnicy zdań i poglądów, jak uchwalane jest prawo, jak wygląda praca w Parlamencie w Brukseli oraz Strasburgu, o posiedzeniach  i sesjach plenarnych. Natomiast  w Komisji Europejskiej prezenter Filip Zoń przedstawił historię i najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi obecnie Unia  Europejskiej. Słuchacze mieli okazję poszerzyć lub wykazać się już nabytą, sporą wiedzą.

 Podczas dwudniowego pobytu w Brukseli nie obyło się bez zwiedzania zabytków .:  Starówki z Grand Place, terenów wystawowych z Atomium, Łuku Triumfalnego z tarasem widokowym i Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militariów , pomnika dawnego burmistrza Brukseli Charlesa Bulesa na placu Agory, pomnika Euro przed Parlamentem Europejskim, Daru Madrytu - pomnik Don Kichota i Sancho Pansy jest atrakcją brukselskiej Starówki oraz Parku Leopolda przy Parlamencie, wielu sklepów z najsmaczniejszą belgijską czekoladą.

 

 

 

 

Wyjazd studyjny do Brukseli na zaproszenie Pani Poseł do PE Danuty Jazłowieckiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 Warszawa- Parada Schumana

W dniach 9-12 maja 2013 roku pięć uczennic należących do SKE (Martyna Sowieja, Dominika Sowieja, Kinga Lipczak, Agnieszka Czop i Karina Haik) wraz z opiekunem p. Przemysławem Ziółkowskim miało okazję zwiedzić Warszawę. 10 maja odbyła się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego. Biorących udział w projekcie uczniów z różnych szkół z całej Polski podzielono na kilka grup. Każda grupa miała określoną rolę do odegrania, m.in. opracowanie programu wyborczego kandydatów na posłów do PE, wcielenie się w komisję przeprowadzającą wybory czy dziennikarzy, którzy przeprowadzali wywiady z kandydatami i ich sztabem wyborczym. 11 maja  ulicami warszawy przeszła  Parada Schumana, w której uczennice naszej szkoły brały czynny udział .

 

 

 

 

5 kwietnia 2013r. na kluczborskim rynku odbył się happening w ramach projektu Spotkania z Parlamentem Europejskim.

 

W ramach akcji między innymi rozdawano materiały w przystępnej formie informujące, przypominające czym zajmuje się Parlament Europejski. Była także okazja by wyrazić swoje oczekiwania, życzenia, postulaty wobec PE poprzez zapisanie ich – a potem w atrakcyjnej, również wizualnie, formie zaprezentowane publicznie.

 

W ramach happeningu przeprowadzono nietrudne konkursy z nagrodami z wiedzy o UE  dla wszystkich uczestników happeningu dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Byliśmy też świadkami burzenia „muru", który symbolicznie przełamywał bariery w Zjednoczonej Europie.

 

Na najmłodszych, którzy pojawili się na happennigu, czekał Kącik Malucha, gdzie miło spędzili czas.

 

Przemysław Ziółkowski, nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, opiekun tamtejszego klubu europejskiego, organizator imprezy wspieranej przez Fundację Schumana.


 

 

 

 

Kristina Gładys (z kl. IITE) jedzie do Brukseli !

 

 

14 marca w naszej szkole odbył się VII Konkurs Wiedzy o UE pod patronatem Pani Poseł do PE - Lidii Geringer de Oedenberg. Wzięło w nim udział 23 uczniów z 9 szkół powiatu kluczborskiego i oleskiego. I m-ce zajęła reprezentantka naszej szkoły Kristina Gładys, zdobywając główną nagrodę- wyjazd do parlamentu Europejskiego w Brukseli .
 
 
 
 

 

 

 

 

 

„Euroscola” Strasburg 24.02 – 27.02.2013 

 

Euroscola jest akcją Unii Europejskiej i umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach "komisji parlamentarnych", a następnie obradują podczas "posiedzenia plenarnego".


 

24 osobowa grupa z naszej szkoły wraz z opiekunami Paniami Krystyną Skulską, Jolantą Turczyńską-Śpiewak i Panem Przemysławem Ziółkowskim uczestniczyła w 3-dniowym wyjeździe do Strasburga gdzie mogła w Parlamencie Europejskim w sali plenarnej debatować w jednym z trzech języków: angielskim, francuskim i niemieckim na temat przyszłości Europy, zmianach klimatu, polityce zatrudnienia, obywatelstwie. Jednym z punktów było przedstawienie swojej szkoły w czasie jednej minuty w języku angielskim. Z naszej strony z uczyniła to Nikola Szewczyk z III TE. Odbywały się również głosowania wypracowanych zagadnień. Byliśmy jedną z 22 szkół z całej UE a jedyną z Polski! A zwycięzcą gry Eurogame został zespół w którym aktywnie brała udział Dominika Sowieja z klasy ITR! Zwiedziliśmy także stare miasto w Strasburgu oraz w drodze powrotnej Monachium. Humory dopisywały przez całą podróż! Wyjazd ze wszech miar udany. Organizatorem całego przedsięwzięcia był Pan Przemysław Ziółkowski. Poznaliśmy szczegółowo działanie Europarlamentu, zobaczyliśmy 'serce' Europy, ale przede wszystkim spotkaliśmy naprawdę wspaniałych ludzi z całej Europy. Uczestnictwo w programie stanowi także świetną okazję do poznania rówieśników z krajów Unii Europejskiej, praktycznego wykorzystania znajomości języków obcych, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych przyjaźni.

Zdjęcia z wyjazdu..

 

   

 

 

 

 Gra miejska "Spotkania z Parlamentem Europejskim" 

Gra miejska "Spotkania z Parlamentem Europejskim" miała na celu zapoznanie uczestników oraz obserwatorów gry z tematami dotyczącymi jednej z najważniejszych unijnych instytucji jaką jest parlament Europejskim. Jakie kompetencje ma PE? Jak jest zorganizowany? Jak wpływa na nasze życie w Polsce? Czy odczuwamy wpływ tej instytucji na funkcjonowania mieszanek i mieszkańców Kluczborka? W czasie gry organizowanej przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, czekało Nas wiele niespodzianek i odpowiedzialnych zadań .

 

 

 

 

Blog " W Pogoni za EFS"


Blog konkursowy prowadzony przez Kristinę Gładys http://efskluczbork.blogspot.com/ o zmianach na naszym kluczborskim rynku w ramach projektu Mapa przemian promująca wykorzystanie funduszy europejskich!

 

W tym roku szkolnym zmienił się samorząd klubu. Z racji tego, że poprzedni przedstawiciele są w klasie maturalnej, został powołany nowy skład. Nową przewodniczącą została Kristina Gładys, a zastępcą Kinga Lipczak.

 

  

 

 

Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich

 

W dniach 6-9 grudnia 2012r. SKE „My w Europie” w osobach – Przemysław Ziółkowski (opiekun) i Kristina Gładys (przewodnicząca Klubu z klasy II TE) uczestniczył w Zjeździe Szkolnych Klubów Europejskich w Sobkowie (woj. świętokrzyskie). Byliśmy jednym z 14 zaproszonych Klubów z całej Polski. Organizatorem spotkania była Fundacja Schumana z Warszawy. Przez prawie 3 dni pracy wspólnie przeanalizowaliśmy to co udało się dokonać polskim Klubom Europejskim na przestrzeni ostatnich 20 lat, zobaczyliśmy jak Kluby pracują w chwili obecnej i jaka jest ich misja oraz mogliśmy się pochwalić własnymi dokonaniami. Oprócz intensywnej pracy mieliśmy czas na relaks – wspólny kulig oraz wieczorne przedstawienie teatralne „Pan Twardowski” pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

 

 

  

 

 

 

Powstała także notka na stronie Fundacji Schumana: http://schuman.pl/szkolne-kluby-europejskie-aktualnoci/2128-ogolnopolski-zjazd-szkolnych-klubow-europejskich-w-sobkowie